Conservative Members of Parliament 2015

Conservative logo

At the 2015 general election the Conservative party won 331 seats, from a total of 650. The table below lists the constituencies, members name, percentage majority, and any changes since the 2010 general election. To sort the table, click the column headings.

Table showing Conservative MPs elected at the 2015 general election
Constituency Member Majority Change
Aberconwy Bebb, Guto ap Owain 13.3
Aldershot Howarth, Gerald 32.30
Aldridge-Brownhills Morton, Wendy 29.60
Altrincham and Sale West Brady, Graham Stuart 26.30
Amber Valley Mills, Nigel John 9.20
Arundel and South Downs Herbert, Nick 46.40
Ashford Green, Damian Howard 33.70
Aylesbury Lidington, David Roy 31.00
Banbury Prentis, Victoria Mary Boswell 31.70
Basildon and Billericay Baron, John Charles 29.00
Basingstoke Miller, Maria Fraces Lewis 20.90
Bath Howlett, Ben 8.10 Gain from Lib Dem
Battersea Ellison, Jane 15.60
Beaconsfield Grieve, Dominic 49.40
Beckenham Stewart, Bob 37.90
Bedford Fuller, Richard Quintin 2.40
Berwick-upon-Tweed Trevelyan, Anne-Marie Belinda 12.20 Gain from Lib Dem
Beverley and Holderness Stuart, Graham 23.10
Bexhill and Battle Merriman, Huw William 36.40
Bexleyheath and Crayford Evennett, David Anthony 21.10
Blackpool North and Cleveleys Maynard, Paul Christopher 8.40
Bognor Regis and Littlehampton Gibb, Nick 29.60
Bolton West Green, Christopher 1.60 Gain from Labour
Boston and Skegness Warman, Matt 10.00
Bosworth Tredinnick, David Arthur Stephen 20.50
Bournemouth East Ellwood, Tobias Martin 32.60
Bournemouth West Burns, Conor 29.70
Bracknell Lee, Phillip James 38.90
Braintree Cleverly, James Spencer 35.00
Brecon and Radnorshire Davies, Chris 12.80 Gain from Lib Dem
Brentwood and Ongar Pickles, Eric Jack 42.00
Bridgwater and West Somerset Liddell-Grainger, Ian 26.80
Brigg and Goole Percy, Andrew Theakstone 25.80
Brighton, Kemptown Kirby, Simon 1.50
Bristol North West Leslie, Charlotte 9.50
Broadland Simpson, Keith Robert 31.70
Bromley and Chislehurst Neill, Robert James MacGillivray 30.80
Bromsgrove Javid, Sajid 31.60
Broxbourne Walker, Charles Ashley Rupert 36.40
Broxtowe Soubry, Anna Mary 8.00
Buckingham Bercow, John 42.80  
Burton Griffiths, Andrew James 22.80
Bury North Nuttall, David John 0.79
Bury St Edmunds Churchill, Johanna 35.90
Calder Valley Whittaker, Craig 8.20
Camborne and Redruth Eustice, George 15.20
Cannock Chase Milling, Amanda 10.50
Canterbury Brazier, Julian William Hendy 18.40
Cardiff North Williams, Craig 4.10
Carlisle Stevenson, John 6.50
Carmarthen West and Pembrokeshire South Hart, Simon 15.00
Castle Point Harris, Rebecca 19.70
Central Devon Stride, Mel 39.00
Central Suffolk and North Ipswich Poulter, Daniel 37.30
Charnwood Argar, Edward John Comport 32.40
Chatham and Aylesford Crouch, Tracey Elizabeth Anne 26.60
Cheadle Robinson, Mary Josephine 12.10 Gain from Lib Dem
Chelmsford Burns, Simon 33.90
Chelsea and Fulham Hands, Greg 39.80
Cheltenham Chalk, Alex 12.10 Gain from Lib Dem
Chesham and Amersham Gillan, Cheryl 45.40
Chichester Tyrie, Andrew Guy 42.80
Chingford and Woodford Green Duncan Smith, Iain 19.10
Chippenham Donelan, Michelle 18.20 Gain from Lib Dem
Chipping Barnet Villiers, Theresa 14.50
Christchurch Chope, Christopher Robert 36.60
Cities of London and Westminster Field, Mark Christopher 26.70
Cleethorpes Vickers, Martin John 17.50
Clwyd West Jones, David Ian 17.70
Colchester Quince, Will 11.40 Gain from Lib Dem
Colne Valley McCartney, Jason Alexander 9.40
Congleton Bruce, Fiona Claire 32.90
Corby Pursglove, Thomas 4.30
Crawley Smith, Henry Edward Millar 13.40
Crewe and Nantwich Timpson, Anthony Edward 7.30
Croydon Central Barwell, Gavin Laurence 0.29
Croydon South Philp, Chris Ian Brian Mynott 29.70
Dartford Johnson, Gareth Alan 23.60
Daventry Heaton-Harris, Chris 40.10
Derby North Solloway, Amanda Jane 0.10 Gain from Labour
Derbyshire Dales McLoughlin, Patrick 29.70
Devizes Perry, Claire Louise 42.30
Dover Elphicke, Charles 12.60
Dudley South Wood, Mike 11.20
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale Mundell, David Gordon 1.50
East Devon Swire, Hugo G W 22.40
East Hampshire Hinds, Damian 48.70
East Surrey Gyimah, Sam 40.40
East Worthing and Shoreham Loughton, Timothy Paul 30.00
East Yorkshire Knight, Greg 29.90
Eastbourne Ansell, Caroline 1.40 Gain from Lib Dem
Eastleigh Davies, Mims 16.50 Gain from Lib Dem
Eddisbury Sandbach, Antoinette 27.40
Elmet and Rothwell Shelbrooke, Alec 14.70
Enfield, Southgate Burrowes, David 10.40
Epping Forest Laing, Eleanor Fulton 36.50
Epsom and Ewell Grayling, Christopher Stephen 42.80
Erewash Throup, Maggie 7.40
Esher and Walton Raab, Dominic Rennie 50.20
Fareham Fernandes, Suella 40.70
Faversham and Mid Kent Whately, Helen 36.40
Filton and Bradley Stoke Lopresti, Jack 20.10
Finchley and Golders Green Freer, Mike 11.20
Folkestone and Hythe Collins, Damian 25.10
Forest of Dean Harper, Mark James 22.20
Fylde Menzies, Mark Andrew 30.30
Gainsborough Leigh, Edward 31.40
Gillingham and Rainham Chishti, Rehman 22.40
Gloucester Graham, Richard 13.70
Gosport Dinenage, Caroline 35.90
Gower Davies, Byron 0.10 Gain from Labour
Grantham and Stamford Boles, Nick 35.30
Gravesham Holloway, Adam James Harold 16.70
Great Yarmouth Lewis, Brandon Kenneth 13.80
Guildford Milton, Anne Frances 41.60
Halesowen and Rowley Regis Morris, James George 7.00
Haltemprice and Howden Davis, David 33.20
Harborough Garnier, Edward Henry 37.40
Harlow Halfon, Robert Henry 18.90
Harrogate and Knaresborough Jones, Andrew Hansen 30.60
Harrow East Blackman, Bob 9.70
Harwich and North Essex Jenkin, Bernard Christison 31.30
Hastings and Rye Rudd, Amber 9.40
Havant Mak, Alan 31.10
Hazel Grove Wragg, William Peter 15.20 Gain from Lib Dem
Hemel Hempstead Penning, Michael 29.10
Hendon Offord, Matthew James 7.50
Henley Howell, John Michael 46.00
Hereford and South Herefordshire Norman, Jesse 35.80
Hertford and Stortford Prisk, Mark 38.20
Hertsmere Dowden, Oliver James 36.90
Hexham Opperman, Guy Thomas 27.80
High Peak Bingham, Andrew Russell 9.70
Hitchin and Harpenden Lilley, Peter Bruce 36.30
Hornchurch and Upminster Watkinson, Angela Eileen 23.70
Horsham Quin, Jeremy Marc 43.30
Huntingdon Djanogly, Jonathan Simon 34.70
Ipswich Gummer, Ben 7.70
Isle of Wight Turner, Andrew John 19.50
Keighley Hopkins, Kris 6.20
Kenilworth and Southam Wright, Jeremy 43.10
Kensington Borwick, Victoria Lorne Peta (Lady Borwick) 21.20
Kettering Hollobone, Philip Thomas 26.60
Kingston and Surbiton Berry, Michael James Ellwood 4.70 Gain from Lib Dem
Kingswood Skidmore, Chris 18.70
Lewes Caulfield, Maria 2.10 Gain from Lib Dem
Lichfield Fabricant, Michael Lewis David 35.40
Lincoln McCartney, Karl Ian 3.00
Loughborough Morgan, Nicky 17.60
Louth and Horncastle Atkins, Victoria Mary 29.80
Ludlow Dunne, Philip Martin 39.40
Macclesfield Rutley, David Henry 29.80
Maidenhead May, Theresa Mary 53.90
Maidstone and The Weald Grant, Helen 21.40
Maldon Whittingdale, John Flasby 45.90
Meon Valley Hollingbery, George Michael Edward 46.30
Meriden Spelman, Caroline 35.70
Mid Bedfordshire Dorries, Nadine Vanessa 40.20
Mid Derbyshire Latham, Pauline Elizabeth 26.80
Mid Dorset and North Poole Tomlinson, Michael James 22.60 Gain from Lib Dem
Mid Norfolk Freeman, George 33.10
Mid Sussex Soames, Nicholas 42.20
Mid Worcestershire Huddleston, Nigel Paul 39.30
Milton Keynes North Lancaster, Mark 16.90
Milton Keynes South Stewart, Iain Atkins 14.70
Mole Valley Beresford, Paul 46.10
Monmouth Davies, David Thomas Charles 23.10
Montgomeryshire Davies, Glyn 15.70
Morecambe and Lunesdale Morris, David Thomas 10.60
Morley and Outwood Jenkyns, Andrea Marie 0.89 Gain from Labour
New Forest East Lewis, Julian Murray 38.80
New Forest West Swayne, Desmond 43.40
Newark Jenrick, Robert Edward 35.30
Newbury Benyon, Richard 46.00
Newton Abbot Morris, Anne Marie 23.40
North Cornwall Mann, Scott Leslie 13.80 Gain from Lib Dem
North Devon Heaton-Jones, Peter 13.30 Gain from Lib Dem
North Dorset Hoare, Simon James 39.50
North East Bedfordshire Burt, Alistair James Hendrie 43.70
North East Cambridgeshire Barclay, Stephen 32.60
North East Hampshire Jayawardena, Ranil Malcolm 55.40
North East Hertfordshire Heald, Oliver 36.50
North East Somerset Rees-Mogg, Jacob William 25.00
North Herefordshire Wiggin, Bill 41.60
North Shropshire Paterson, Owen William 31.30
North Somerset Fox, Liam 39.20
North Swindon Tomlinson, Justin Paul 22.50
North Thanet Gale, Roger 23.30
North Warwickshire Tracey, Craig Paul 6.30
North West Cambridgeshire Vara, Shailesh Lakhman 32.40
North West Hampshire Malthouse, Kit 43.40
North West Leicestershire Bridgen, Andrew James 22.10
North West Norfolk Bellingham, Henry 29.40
North Wiltshire Gray, James Whiteside 41.60
Northampton North Ellis, Michael 8.30
Northampton South Mackintosh, David James 9.80
Norwich North Smith, Chloe Rebecca 10.20
Nuneaton Jones, Marcus Charles 10.60
Old Bexley and Sidcup Brokenshire, James Peter 33.80
Orpington Johnson, Jo 40.70
Oxford West and Abingdon Blackwood, Nicola Claire 16.80
Pendle Stephenson, Andrew 12.30
Penrith and The Border Stewart, Rory 45.30
Peterborough Jackson, Stewart James 4.10
Plymouth, Moor View Mercer, John 2.40 Gain from Labour
Plymouth, Sutton and Devonport Colvile, Oliver 1.09
Poole Syms, Robert Andrew Raymond 33.30
Portsmouth North Mordaunt, Penny Mary 23.20
Portsmouth South Drummond, Flick 12.50 Gain from Lib Dem
Preseli Pembrokeshire Crabb, Stephen 12.30
Pudsey Andrew, Stuart James 8.80
Putney Greening, Justine 23.80
Rayleigh and Wickford Francois, Mark Gino 32.40
Reading East Wilson, Rob 12.90
Reading West Sharma, Alok 13.80
Redditch Lumley, Karen Elizabeth 16.00
Reigate Blunt, Crispin 43.50
Ribble Valley Evans, Nigel Martin 26.00
Richmond (Yorks) Sunak, Rishi 36.20
Richmond Park Goldsmith, Zac 38.90
Rochester and Strood Tolhurst, Kelly Jane 13.60
Rochford and Southend East Duddridge, James 21.70
Romford Rosindell, Andrew Richard 28.20
Romsey and Southampton North Nokes, Caroline Fiona Ellen 36.60
Rossendale and Darwen Berry, Jake 11.50
Rugby Pawsey, Mark 21.20
Ruislip, Northwood and Pinner Hurd, Nick 39.50
Runnymede and Weybridge Hammond, Philip 44.20
Rushcliffe Clarke, Kenneth Harry 25.10
Rutland and Melton Duncan, Alan James Carter 39.70
Saffron Walden Haselhurst, Alan Gordon Barraclough 43.40
Salisbury Glen, John 40.30
Scarborough and Whitby Goodwill, Robert 13.00
Selby and Ainsty Adams, Nigel 25.70
Sevenoaks Fallon, Michael 39.00
Sherwood Spencer, Mark Steven 9.10
Shipley Davies, Philip Andrew 19.00
Shrewsbury and Atcham Kawczynski, Daniel Robert 17.70
Sittingbourne and Sheppey Henderson, Gordon 24.70
Skipton and Ripon Smith, Julian Richard 38.00
Sleaford and North Hykeham Phillips, Stephen James 38.90
Solihull Knight, Julian 23.50 Gain from Lib Dem
Somerton and Frome Warburton, David John 33.60 Gain from Lib Dem
South Basildon and East Thurrock Metcalfe, Stephen 16.90
South Cambridgeshire Allen, Heidi Suzanne 33.50
South Derbyshire Wheeler, Heather Kay 22.60
South Dorset Drax, Richard 24.70
South East Cambridgeshire Frazer, Lucy 28.30
South East Cornwall Murray, Sheryll 33.60
South Holland and The Deepings Hayes, John Henry 37.80
South Leicestershire Costa, Alberto 31.20
South Norfolk Bacon, Richard Michael 35.90
South Northamptonshire Leadsom, Andrea Jacqueline 43.40
South Ribble Kennedy, Seema Louise Ghiassi 11.30
South Staffordshire Williamson, Gavin Alexander 41.00
South Suffolk Cartlidge, James Roger 33.80
South Swindon Buckland, Robert James 11.70
South Thanet Mackinlay, Craig 5.70
South West Bedfordshire Selous, Andrew 34.70
South West Devon Streeter, Gary Nicholas 39.90
South West Hertfordshire Gauke, David Michael 40.60
South West Norfolk Truss, Elizabeth Mary 27.60
South West Surrey Hunt, Jeremy Richard Streynsham 50.00
South West Wiltshire Murrison, Andrew William 35.20
Southampton, Itchen Smith, Royston 5.20 Gain from Labour
Southend West Amess, David Anthony Andrew 31.50
Spelthorne Kwarteng, Kwasi 28.80
St Albans Main, Anne Margaret 23.30
St Austell and Newquay Double, Stephen 16.20 Gain from Lib Dem
St Ives Thomas, Derek 5.09 Gain from Lib Dem
Stafford Lefroy, Jeremy John Elton 18.80
Staffordshire Moorlands Bradley, Karen Anne 23.90
Stevenage McPartland, Stephen Anthony 10.30
Stockton South Wharton, James Stephen 9.80
Stone Cash, William 34.50
Stourbridge James, Margot Cathleen 14.50
Stratford-on-Avon Zahawi, Nadhim 44.50
Stroud Carmichael, Neil 8.00
Suffolk Coastal Coffey, Therese Ann 33.90
Surrey Heath Gove, Michael Andrew 45.60
Sutton and Cheam Scully, Paul Stuart 7.80 Gain from Lib Dem
Sutton Coldfield Mitchell, Andrew John Bower 32.30
Tamworth Pincher, Christopher John 23.90
Tatton Osborne, George 40.30
Taunton Deane Pow, Rebecca Faye 26.80 Gain from Lib Dem
Telford Allan, Lucy 1.80 Gain from Labour
Tewkesbury Robertson, Laurence Anthony 39.70
The Cotswolds Clifton-Brown, Geoffrey Robert 37.90
The Wrekin Pritchard, Mark Andrew 23.70
Thirsk and Malton Hollinrake, Kevin Paul 37.20  
Thornbury and Yate Hall, Luke Anthony 3.10 Gain from Lib Dem
Thurrock Doyle-Price, Jackie 1.10
Tiverton and Honiton Parish, Neil Quinton Gordon 37.50
Tonbridge and Malling Tugendhat, Thomas 44.20
Torbay Foster, Kevin John 6.90 Gain from Lib Dem
Torridge and West Devon Cox, Geoffrey 32.60
Totnes Wollaston, Sarah 38.90
Truro and Falmouth Newton, Sarah 27.20
Tunbridge Wells Clark, Greg 44.50
Twickenham Mathias, Tania 3.30 Gain from Lib Dem
Uxbridge and South Ruislip Johnson, Boris 23.80
Vale of Clwyd Davies, James 0.60 Gain from Labour
Vale of Glamorgan Cairns, Alun 13.40
Wantage Vaizey, Ed 37.30
Warrington South Mowat, John David 4.60
Warwick and Leamington White, Chris 13.00
Watford Harrington, Richard 17.50
Waveney Aldous, Peter James Guy 4.59
Wealden Ghani, Nusrat 40.30
Weaver Vale Evans, Graham 1.80
Wellingborough Bone, Peter William 32.50
Wells Heappey, James Stephen 13.30 Gain from Lib Dem
Welwyn Hatfield Shapps, Grant 24.30
West Dorset Letwin, Oliver 28.60
West Suffolk Hancock, Matthew 30.50
West Worcestershire Baldwin, Harriett Mary Morison 41.70
Weston-Super-Mare Penrose, John David 29.70
Wimbledon Hammond, Stephen William 26.10
Winchester Brine, Steve 30.60
Windsor Afriyie, Adam 50.00
Witham Patel, Priti Sushil 41.50
Witney Cameron, David William Donald 43.00
Woking Lord, Jonathan George Caladine 40.10
Wokingham Redwood, John Alan 43.20
Worcester Walker, Robin Casper 11.30
Worthing West Bottomley, Peter James 33.20
Wycombe Baker, Steven 28.90
Wyre and Preston North Wallace, Ben 28.40
Wyre Forest Garnier, Mark Robert Timothy 26.00
Yeovil Fysh, Marcus John Hudson 9.40 Gain from Lib Dem
York Outer Sturdy, Julian Charles 24.30

Source:  BES 2015 General Election results

Other Parties

Related Information

Election Year